Moram priznati, da obstajajo rastline, ki jih namerno zanemarjam, ker mi enostavno niso simpatične za uporabo v svojih zasaditvah. Kar pa seveda ne pomeni, da mi rastlina ni zanimiva. Ravno obratno. Rhus typhina, kot se botanično imenuje octovec je resnično zanimiva rastlina. Žal pa se njegovih pozitivnih lastnosti vse premalo zavedamo. Pri nas velja splošno mnenje, da je rastlina sicer lepa, vendar zaradi stranskih poganjkov, ki se radi razraščajo po vrtu pogosto nezaželjena. Zaradi tega jo tudi sam ne uporabljam v vrtnih zasaditvah a vendar bi se zaradi množice pozitinih lastnosti le zaslužil, da pa v kakšen vrt le ukomponiram to zanimivost.
Octovec je lesnato manjše drevo, katerega vsi prepoznate po rdečih socvetjih, za katere imamo občutek, da so ves čas na drevesu, tako poleti, kot pozimi. Vendar se vsako leto pojavijo novi, sveži, katere pa lahko uporabimo za poletno limonado. Potrebno je le namočiti cvet za pol ure v toplo ali hladno vodo in že imamo pijačo rahlo kiselkastega okusa. Prepričan sem, da boste na začetku precej skeptični. Ampak če ne poskusiš ne boš nikoli vedel, pravijo. Na kratko še o zdravilnih lastostih drevesa, o čemer lahko veliko več preberete v kakšni strokovni literaturi. Sam ponavadi reklamno propagiram rastlino na način, da jo v svojem zdravilstvu uporabljajo indijanci. Zdravilni so vsi deli rastline. Tako z njim zdravijo zlato žilo, odvajanje seča, razkuževanje ran, itd. Res pa je, da pri nas rastlina ni uveljavljena v splošni uporabi, saj ponavadi v ljudskem zdravilstvu ne posegamo po tujerodnih drevesnih vrstah. V kolikor boste imeli željo po uporabi octovca bodite previdni pri izcedku, ki se pocedi pri rezu, saj lahko povzroči reakcijo na vaši koži. Pravijo tudi, da ta izcedek uporabljajo za odstranjevanje bradavic, ampak tega nisem nikoli preizkusil.
Drevo je precej enostavno pridobiti, saj je potrebno le izkopati divji poganjek, ki poganja nedaleč od drevesa. Verjetno je to razlog, da ga lahko opazite v marsikaterem vrtu in pogosto tudi na javnih površinah, pri čemer Zagorje ni nobena izjema. V hortikulturi obstaja sicer nekaj kultivarjev te vrste, kateri pa se razlikujejo predvsem po manjših lastnostih, kot je barva listja v jeseni. Torej, če ste srečni lastnik te vrste predlagam, da malo pobrskate po literaturi in uporabite ta dar iz Severne Amerike.
4 komentarji na “Octovec – limonadno drevo”
Lep pozdrav! Tudi sama sem enkrat že hotela preizkusiti, če se da narediti limonada, pa me je prestrašilo dejstvo, da pri nas ni prave rastline, da so sorte, ki rastejo pri nas strupene.
Ne vem ali je potem pijača zato imela bolj rezek okus, da si nisem drznila narediti več kot majhen požirek…
Poleg tega me pa zanima še, če poznate Rhus coriaria, tudi iz družine rujevk, ki pa je uporaben za začimbo (mislim da v Turčiji (v mešanici začimb za’atar) .
Hvala.
Zanimiva izkunja. Je pa zanimivo, kako smo ljudje previdni pri rastlinah. KAr se tiče Rhus coriaria mi osebno ni znan, niti ga nisem nikoli srečal na kakšnem potovanju, bom pa sedaj nekoliko bolj pozoren na to.
Mene pa zanima, ali kdo ve, kako to rastlino izkoreniniti. Imeli smo eno lepo drevo, pa nam je zasejalo ves travnik s poganjki. Korenine so že pri 15-cm rastlini zelo dolge in jih ne moreš do konca izpuliti, noro se razraščajo. Kaj storiti? “Očeta” smo posekali (ker ga je žled razlomil), podmladek pa nas bo zadušil …
Mlade rastline poškropite z bom efektom, ki uniči tudi korenine.
LP