Japonske češnje, ki cvetijo ob glavni cesti, vsak Zagorjan dobro pozna, saj jih je skoraj nemogoče zgrešiti. Malo težje pa je opaziti stebraste japonske češnje, ki rastejo ob zdravstvenem domu v Zagorju ob Savi. Tudi te češnje pripadajo japonskim okrasnim češnjam. Botanično drevo imenujemo Prunus serrulata ‘Amanogawa’ in velja za eno najuporabnejših japonskih kultivarjev okrasnih češenj pri nas. Pogosto jo tudi sam izberem pri svojih zasaditvah, saj jo je zaradi svoje ozke stebraste rasti enostavno umestiti v manjši vrt. V širino zraste do 2 metrov. V višino pa ne preseže 7 metrov. Poleg tega pa jo lahko tudi obrežemo takoj po cvetenju.
Cveti v mesecu aprilu, rahlo rožnate barve. Cvetovi pozneje preidejo v belo barvo. Zanimiva je tudi v jeseni, saj se listje lepo obarva.
Pri zdravstvenem domu so stebraste češnje prisotne že dolga leta, pogosto pa jih opazim tudi v zasebnih vrtovih.
V drevesnicah drevo razmnožujejo s cepljenjem, kar pomeni, da je potrebno najprej posaditi divjo češnjo kot podlago, nato pa na to podlago, spomladi ali poleti, cepiti japonsko stebrasto češnjo. S potaknjenci je ne razmnožujemo.
Kot zanimivost lahko povem, da ime serrulata izhaja iz latinske besede serrula, ki pomeni ‘malo žago’ v zvezi z listnimi robovi., ki so rahlo nazobčani. Če pa si jo boste pobliže ogledali, boste na njenem deblu opazili prečne črte, ki jih imenujemo lenticele. Skozi njih, podobno kot na listnih režah, drevo izmenjava pline. Še pomemben podatek. Češnje na njej ne rastejo. 🙂